Jest to tabela pomocnicza, z której dane są niezbędne do wygenerowania raportów służących do rozliczenia kierowców z dostarczanego odbiorcom asortymentu.
Aby ją uzupełnić należy w module Transport nacisnąć klawisz <F3> lub wskazany na rysunku przycisk:
System wyświetli okno, w którym możliwe będzie wprowadzenie danych:
W odpowiednich kolumnach należy wpisać:
Oddział
Wł - zaznaczyć jeżeli wiersz jest definiowany dla kierowców własnych
Spec. - zaznaczyć jeżeli wiersz jest definiowany dla specjalnych odbiorców (np. dla tych, dla których nie są wystawiane korekty za zwroty)
W. norm. - wersja cenowa obowiązująca od poniedziałku do soboty
W. świąt. - wersja cenowa obowiązująca w niedziele i święta
W. Przerz. - wersja cenowa dla przerzutów międzymagazynowych w dzień
W. noc - wersja cenowa dla przerzutów międzymagazynowych w nocy (na dokumencie magazynowym zaznaczona opcja "nocny")
Magazyn - symbol magazynu w oddziale, z którego idą przerzuty
Płatnicy - lista symboli płatników specjalnych rozdzielana przecinkami
Wprowadzone dane należy zapisać naciskając klawisz <F5> lub z Menu wybierając polecenie "Pozycja" ---> funkcję "Zapisz" lub naciskając ikonę .
Aby usunąć pozycję należy zaznaczyć ją na liście, a następnie z Menu wybrać polecenie "Pozycja" ---> funkcję "Usuń" lub nacisnąć klawisz Num- lub ikonę .
Aby wydrukować zestawienia z dostarczonego pieczywa należy z Menu wybrać polecenie "Pozycja" ---> funkcję "Drukuj zestawienia" lub nacisnąć klawisze <Ctrl+L> lub ikonę . System wyświetli okno, w którym należy zdefiniować dane, wg których ma być wykonane zestawienie:
Możliwe jest wykonanie 3 raportów. O tym, który ma być wydrukowany decyduje zaznaczenie checkboxów. Możliwe jest również zaznaczenie wszystkich trzech jednocześnie.
W przypadku dwóch pierwszych raportów (Normalny i Specjalny) możliwe jest dodatkowe zaznaczenie pola kontrolnego "Sumy". W takim przypadku ilość asortymentu przeliczana będzie i wyświetlana w grupowaniu na kosze.
Raporty "Normalny" i "Specjalny" drukowane są z dowodów dostaw, dane do raportu "Przerzuty" pobierane są z obrotów magazynowych.
Zaznaczenie checkbox'a pdf spowoduje wyszarzenie pola "Kierowca". Po podaniu zakresu dat i ścieżki docelowej w polu "Folder" system utworzy raporty pdf dla wszystkich przewoźników w firmie (każdy przewoźnik - osobny plik pdf). Wydruk ten może być również wykonywany cyklicznie i wysyłany na zdefiniowany adres e-mail - patrz dokumentacja użytkownika -> administracja -> harmonogram zadań -> funkcja fs_wysylanie_pdf_dla_przewoznikow
Po wypełnieniu danych można zatwierdzić wydruk naciskając "Drukuj" lub zrezygnować wybierając "Zamknij".
Trasy - stawki
Korzystając z przycisku , F6 na klawiaturze, bądź wybierając Pozycja --> Stawki wyświetli się okno:
Można w nim przeglądać stawki dla tras w systemie na wybraną datę, jeśli nie uzupełniono filtra, to wyświetlone zostaną stawki na dzień dzisiejszy. Standardowo istnieje możliwość wydrukowania widocznego grida przy użyciu <Ctrl+P>, , lub "Trasy" -> "Drukuj".
Z tego okna możemy również dokonać obliczeń, aby to zrobić należy oznaczyć trasę na gridzie, po czym nacisnąć <F8>, , lub wybrać "Trasy" -> "Obliczenia" w menu.
Uwaga! Aby wykonać obliczenia, wszystkie tryby muszą posiadać uzupełniony rzut.
Opis algorytmu obliczania rentowności znajduje się w dokumentacji użytkownika w dziale Sprzedaż -> CRM -> Rentowność
Dodatkowo dostępne są 2 okna umożliwiające modyfikację danych:
Edycja stawek
Dostępna pod klawiszem <F6>, pierwszym od lewej, bądź jako "Trasy" -> "Edycja stawek" w menu.
Można uzupełnić datę od kiedy dana stawka obowiązuje, oraz odpowiednie pole dla stawki(Ryczałt, za km, za godz, % obrotu, % gotów w terminie, % gotówki po terminie, dystans trasy w km, dodatek, dystans w godzinach i inne (osobna klasa tras)).Przy zaznaczonej opcji 'Bez wywozu' nie będzie liczony koszt wywiezionego towaru, Opis będzie widoczny w CRM i pozwala on na przekazanie uwag.
Zapis jest możliwy z użyciem <F5>, ,lub z menu "Trasy" -> "Zapisz zmiany"
Wiersz można usunąć poprzez <Num->, ,lub z menu "Trasy" -> "Usuń"
Między trasami można się poruszać z użyciem <F11>, , "Trasy" -> "poprzednia" i <F12>,
, "Trasy"-> "Następna"
Edycja przewoźników
Dostępna pod klawiszem <F7>, drugą ikoną od lewej, bądź jako "Trasy" -> "Edycja przewoźników" w menu.
Możliwe jest uzupełnienie przewoźnika dla trasy od wybranej daty.
Zapis jest możliwy z użyciem <F5>, ,lub z menu "Trasy" -> "Zapisz zmiany"
Wiersz można usunąć poprzez <Num->, ,lub z menu "Trasy" -> "Usuń"
Między trasami można się poruszać z użyciem <F11>, , "Trasy" -> "poprzednia" i <F12>,
, "Trasy"-> "Następna"
Przewoźnicy
Okno dostępne pod klawiszem <F7>, drugą ikoną od lewej, bądź jako "Pozycja" -> "Przewoźnicy" w menu.
Tabela zawiera informacje o przypisanych przewoźnikach - od kiedy są przypisani oraz w jakie dni tygodnia. Grid można filtrować po symbolu kierowcy i/lub dacie, na którą przewoźnik został przypisany do kierowcy. Każdy kierowca posiada własny wiersz, a modyfikacja danych możliwa jest pod klawiszem <F6>, ikoną , bądź z menu Kierowcy -> Pozycje:
W polu "Data od" funkcjonuje kontrolka daty, w pozostałych istnieje możliwość wyboru kontrahenta przy użyciu klawisza <F1>. Poza datą wymagane jest wypełnienie co najmniej jednego dnia. Zmienione dane można zapisać poprzez <F5>, ikonę , bądź wybierając "Zapisz zmiany" z menu "Pozycje". Wiersz można usunąć klawiszem <Num->, ikoną
, lub wybierając "Usuń" z menu "Pozycje".
Uzupełniając kolumnę przewoźnikiem o symbolu 0001 codziennie, a poniedziałek 0002, wskazujemy, że w poniedziałek kierowca jeździ u przewoźnika 0002, a w pozostałe dni u 0001.