Collapse AllExpand All

1.2. Uprawnienia

Funkcjonalność "Uprawnienia" pozwala na zdefiniowanie dostępu do dokumentów w elektronicznym obiegu dla wskazanych operatorów. W celu przejścia do okna uprawnień, należy w menu przepływu dokumentów wybrać menu "Konfiguracja":

A następnie wybrać menu "Uprawnienia":

Spowoduje to wyświetlenie okna głównego z uprawnieniami do dokumentów dla wskazanych operatorów:

Tabela zawiera następujące kolumny:

  • Operator - identyfikator operatora którego uprawnienia są w danym wierszu, klawisz <F1> umożliwia wybór,

  • Nazwisko i imię - dane odczytane z tabeli z operatorami,

  • Dokument - symbol dokumentu do jakiego definiowane są uprawnienia*, możliwy wybór z użyciem klawisza <F1>,

  • Opis - opis rodzaju dokumentu,

  • Komórka - symbol komórki dla jakiej definiowane są uprawnienia*, możliwy wybór z użyciem klawisza <F1>,

  • Opis - opis komórki,

  • Stany - do jakich stanów posiada uprawnienia operator zapisane w formacie ['stan1','stan2'], co oznacza dostęp do stanu 's1' oraz 's2'. Jeśli jest ich wiele, nie wszystkie będą widoczne dla standardowej szerokości kolumny.

  • Przejścia - przejścia między stanami do jakich uprawnienia posiada operator zapisane w formacie [['s1','s2']. ['s3', 's7']], co oznacza możliwość przejścia ze stanu 's1' do stanu 's2' oraz ze stanu 's3' do stanu 's7', przejścia są kierunkowe, aby umożliwić powrót potrzeba dodać ['s2','s1']. ['s7', 's3']. Jeśli jest ich wiele, nie wszystkie będą widoczne dla standardowej szerokości kolumny.

  • wprow., modyf., zamyk., otwier., księg. - checkboxy (znaczniki) decydujące czy operator może kolejno wprowadzać, modyfikować, zamykać, otwierać i księgować dokumenty. Wprowadzanie oznacza dodanie dokumentu, modyfikacja to wszelkie zmiany w treści, zamykanie i otwieranie obsługuje checkbox 'zamknięte'.

Na oknie znajdują się następujące funkcje:

  1. Wyświetl dane - skrót klawiszowy <F3>, ikona z menu podręcznego lub funkcja "Wyświetl dane" z menu "Uprawnienia" pozwala na wyświetlenie danych na podstawie uzupełnionych filtrów. Filtry jakie znajdują się na oknie to:

    • Operator - uzupełnienie pozwoli na wyświetlenie uprawnień dla konkretnego operatora, obsługuje wybór z użyciem klawisza <F1>,

    • Nazwisko - uzupełnienie pozwoli na wyświetlenie uprawnień dla operatorów w oparciu o jego nazwisko oraz imię. Wystarczy wpisać początek np. 'Kow', a system odnajdzie pracownika "Kowalski Jan'.

    • Dokument - uzupełnienie pozwoli na wyświetlenie uprawnień dla konkretnych rodzajów dokumentów na podstawie ich symbolu. Możliwy wybór z użyciem klawisza <F1>.

    • Opis - uzupełnienie pozwoli na wyświetlenie uprawnień dla konkretnych rodzajów dokumentów, na podstawie opisu rodzaju dokumentu. Wystarczy wpisać fragment opisu, np. 'fak', a system wyświetli wiersz z opisem 'Korekta faktury walutowej'.

    • Komórka, Opis - działanie analogiczne do filtrów na typ dokumentu, jednak w tym przypadku filtrowanie odbywa się po komórce organizacyjnej.

  2. Dodaj rodzaj - skrót klawiszowy <NUM+>, ikona z menu podręcznego lub funkcja "Dodaj rodzaj" z menu "Rodzaje dokumentów" pozwala na dodanie nowego pustego wiersza w celu uzupełnienia kolejnego rodzaju dokumentu.

  3. Usuń rodzaj - skrót klawiszowy <NUM->, ikona z menu podręcznego lub funkcja "Usuń rodzaj" z menu "Rodzaje dokumentów" pozwala na usunięcie aktualnie zaznaczonej pozycji z rodzajem dokumentu.

  4. Edytuj stany - wybór spośród stanów zdefiniowanych dla typu dokumentu, możliwy z użyciem klawisza <F4>, pierwszej ikony z menu podręcznego lub funkcji "Edytuj stany" z menu "Uprawnienia".

    Otwiera się następujące okno:

    Należy w nim oznaczyć obsługiwane stany, a następnie zapisać z użyciem klawisza <F5>, ikony z menu podręcznego lub funkcji "Zapisz zmiany" z menu "Stany".

  5. Edytuj przejścia - wybór spośród stanów zdefiniowanych dla typu dokumentu, możliwy z użyciem klawisza <F6>, drugiej ikony z menu podręcznego lub funkcji "Edytuj przejścia" z menu "Uprawnienia".

    Otwiera się następujące okno:

    System automatycznie generuje możliwe przejścia w oparciu o dostępne stany. Aktywne przejście kod1=G kod2=Z oznacza, że operator będzie mógł zmienić stan dokumentu z G na Z, a bez tego przejścia system mu na to nie pozwoli.

    Uwaga: Jeśli operator nie będzie miał dodanych żadnych przejść, oznacza to uprawnienia tylko do przeglądania danego typu zagadnień.

    Należy w nim oznaczyć obsługiwane przejścia a następnie zapisać z użyciem klawisza <F5>, ikony z menu podręcznego lub funkcji "Zapisz zmiany" z menu "Przejścia stanów".

  6. Zapisz zmiany - skrót klawiszowy <F5>, ikona z menu podręcznego lub funkcja "Zapisz zmiany" z menu "Uprawnienia" pozwala na zapisanie aktualnie wprowadzonych w tabeli danych.

  7. Drukuj listę - skrót klawiszowy <Ctrl+P> ikona z menu podręcznego lub funkcja "Drukuj listę" z menu "Uprawnienia" pozwala na sporządzenie wydruku listy z danymi znajdującymi się w wyświetlonej tabeli.

  8. Wyczyść stany i przejścia - skrót klawiszowy <Ctrl>+<W>, ikona z menu podręcznego lub funkcja "Wyczyść stany i przejścia" z menu "Uprawnienia" pozwala na szybkie usunięcie uprawnień w zaznaczonym wierszu.

  9. Aktualizuj uprawnienia - skrót klawiszowy <Ctrl>+<U>, ikona z menu podręcznego lub funkcja "Aktualizuj uprawnienia" z menu "Uprawnienia" pozwala ręcznie wywołać aktualizację uprawnień w systemie.

Uwaga: Uprawnienia na oknie nawet po zapisie potrzebują jeszcze dodatkowego przetworzenia, żeby system z nich korzystał. Jest ono wykonywane automatycznie po zamknięciu okna z uprawnieniami, jednak jeśli dojdzie np. do zerwania połączenia mogą pozostać nieprzetworzone.

Zarówno komórki, jak i dokumenty działają na zasadzie drzewa, uprawnienia do komórki '0' są również uprawnieniami do komórki '01' i każdej innej o początku '0', chyba że dopisane zostaną inne dla konkretnego klucza, np. zdefiniowanie stanu 'W' dla komórki '0' oraz stanów 'W' i 'G' dla komórki '02' oznacza uprawnienia dla stanu 'W' dla komórek '0', '01', '03', '0003', natomiast do stanów 'W' i 'G' dla komórek '02', '022', '0222'.

Mogą zostać dodane nowe symbole komórek oraz dokumentów po zdefiniowaniu uprawnień, które podlegają już zdefiniowanym uprawnieniom. W tym celu dodany został przycisk "Aktualizuj uprawnienia".