Aby zdefiniować nowy raport należy w oknie "Raporty użytkowników dla tabeli..." z Menu wybrać polecenie "Raport" ---> funkcję "Dodaj" lub nacisnąć klawisz <Num +> lub ikonę . System wyświetli okno:
Radio "button" Kolumny/Wiersze służy do przełączania się pomiędzy definiowaniem kolumn i wierszy. Jeśli wybrane "kolumny" to wyświetlany jest "box" do definiowania kolumn. Jeśli wybrane "wiersze" to wyświetlany jest "box" do definiowania wierszy. Każdy wiersz zawiera numer (porządkowy), nazwę, oraz definicję. W przypadku gdy raport nie ma zdefiniowanych żadnych wierszy wykonywany jest na podstawie samych kolumn.
W polu "Raport" wpisujemy nazwę definiowanego raportu, natomiast w polu "Rodzaj" - symbol rodzaju raportu (wprowadzany przez operatora np.SP - sprzedaż, MG - magazyny, etc.). Po wypełnieniu tych pól można zapisać zmiany z Menu wybierając polecenie "Raport" ---> funkcję "Zapisz" lub naciskając klawisz <F5> lub ikonę .
W następnej kolejności należy zdefiniować kolumny raportu. Pierwsza kolumna dodana jest domyślnie przez system w momencie tworzenia nowego raportu, następne należy dodawać naciskając ikonę .
W polu nazwa należy wpisać nazwę nagłówka kolumny (tak będzie wyświetlana na raporcie). W polu definicja należy zdefiniować zawartość kolumny. Naciskając klawisz <F1> można skorzystać z podpowiedzi dostępnych nazw pól:
Naciskając klawisz <F6> można skorzystać z podpowiedzi w definiowaniu funkcji:
W odpowiednich kolumnach należy zaznaczyć opcję grupowania. Jeżeli np. chcemy uzyskać wyniki sprzedaży dla poszczególnych kontrahentów, to grupowanie należy włączyć dla kolumny kontrahent_id i wszystkich z nim związanych kolumn (kontrahent_opis, k_kraj, etc...).
Podczas dodawania kolejnych pozycji można skorzystać z opcji kopiowania naciskając ikonę . System utworzy nową kolumnę z takimi samymi parametrami jak ta, którą kopiujemy. Jest ona oczywiście w pełni modyfikowalna.
Aby usunąć kolumnę należy nacisnąć ikonę .
Aby zmienić kolejność kolumn naciskamy odpowiednio ikonę aby przenieść kolumnę wyżej lub ikonę
aby przenieść ją w dół.
W polu "Filtr" wpisujemy warunki, dla których raport ma być wykonywany (np. firma, zakres dat, etc...).
W definicji nowego raportu możemy skorzystać z funkcjonalności użycia parametrów raportu. Parametry można podać w klauzuli WHERE oraz w definicji pól. Aby dodać parametr należy go podać w podwójnych ##. Np parametr o nazwie 'Data do' należy podać jako ##Data do##. Parametry są zawsze tekstem, zatem należy pamiętać, że w zapytaniu generatora powinny być np. znaki '. Jeden parametr można wpisać w raporcie wiele razy - program tylko raz będzie chciał go wczytać. Podczas wykonywania raportu program sprawdza, czy w zapytaniu są jakieś parametry - jeżeli tak to żąda od operatora wprowadzenia po kolei ich wartości. Parametry MUSZĄ być podane - system nie usunie z zapytania kawałka filtru jeżeli nie podamy parametru.
Jeżeli chcemy, aby podczas wykonywania raportu była możliwość podania przez operatora parametrów, dla których raport ma być wykonany, wówczas w filtrze należy wprowadzić odpowiedni zapis np. : dzial_id=##oddział##, gdzie dzial_id jest nazwą pola w tabeli, którego chcemy użyć jako parametru,a ##oddzial## opisem parametru podczas wykonywania raportu. Wprowadzenie takiego zapisu spowoduje, że podczas wykonywania raportu system wyświetli najpierw okno:
w które należy wpisać parametr, dla którego chcemy wykonać ten konkretny raport.
Funkcja ta powoduje, że nie ma potrzeby definiowania osobnych raportów dla konkretnych parametrów i sprawia, że raport staje się bardziej uniwersalny.
Zdefiniowany raport należy zapisać z Menu wybierając polecenie "Raport" ---> funkcję "Zapisz" lub naciskając klawisz <F5> lub ikonę .