Collapse AllExpand All

2.22. Specjalne typy dokumentów magazynowych

W obsłudze magazynów przydatne mogą być specjalne rodzaje dokumentów magazynowych, które pomogą w zautomatyzowaniu różnego rodzaju procesów i operacji magazynowych.

  1. K - korekta zaokrągleń

    Podczas tworzenia dokumentu magazynowego typu K system kontroluje czy podana data jest ostatnim dniem miesiąca. W oknie tym należy wprowadzić maksymalną ilość i maksymalną wartość poniżej której zaokrąglać. System liczy stan magazynu na podany dzień i jako pozycje dokumentu magazynowego tworzy te, dla których w jednej jednostce miary jest 0 a w drugiej jednostce miary nie i te dla których ilość wynosi zero, a wartość <> 0. Dokument taki jest automatycznie zamykany i nie ma możliwości jego otwarcia..

  2. L - zmiana lokacji

    Dokument magazynowy typu L działa jak dokument MM (przesunięcie międzymagazynowe, ale w obrębie jednego magazynu. Wykorzystywany jest głównie do porządkowania magazynu, który obsługiwany jest w module WMS z obsługą lokacji/lokalizacji. Jego działanie polega na zmianie lokacji w obrębie magazynu. W pozycjach dokumentu, dla poszczególnych artykułów należy podać lokację skąd i lokację dokąd.

  3. D - korekta przyjęć /dostaw

    W przypadku tworzenia dokumentu magazynowego typu "D" operator nie wpisuje ani daty ani numeru dokumentu magazynowego. Specjalny typ dokumentu służy jedynie do korekty przyjęć magazynowych artykułów z dynamicznym przelicznikiem. Algorytm pobiera wszystkie przyjęcia, w których w jednej jednostce miary jest ilość=0 i wydaje przyjęcie na dokumencie magazynowym. Dokument typu "D" jest automatycznie zamykany do stanu "Z" i jest gotowy do dekretacji.

  4. C - zmiana cechy

    Dodając pozycję do dokumentów magazynowych typu C (zmiana cechy) konieczne jest pobranie pozycji z przyjęć danego artykułu w magazynie, w którym tworzony jest dokument. Cechę zmieniać można jedynie dla całego przyjęcia. Kontrolka z ilością jest nieedytowalna, ale naciśnięcie ikony obok pola ilość spowoduje wyświetlenie okna z dostępnymi do zmiany przyjęciami. Umożliwiono wielokrotne wybieranie pozycji z przyjęć. W tym celu należy zastosować kliknięcie myszką z wciśniętym klawiszem <CTRL> jeżeli chcemy wybierać poszczególne przyjęcia lub <SHIFT>, jeżeli z listy chcemy wybrać określony zakres od-do pozycji.

    Przed operacją należy upewnić się, że artykuł, którego wartość cechy ma być zmieniona ma przypisaną jakąkolwiek cechę w swojej kartotece.

    Jeżeli zapisywana pozycja dokumentu magazynowego zawiera artykuł z dynamicznym przelicznikiem i różnica między ilościami w obu jednostkach miary przekracza 10%, wówczas system poinformuje o fakcie operatora.

  5. R - przecena

    Przeprowadzenie przeceny artykułu w magazynie następuje w module Magazyny/ Przeceny i skutkuje automatycznym wygenerowaniem dokumentu magazynowego PR pod warunkiem, że jest on prawidłowo zdefiniowany w module Dane podstawowe/ Dane pomocnicze/ Typy dokumentów magazynowych. Dokument ten jest automatycznie zamykany aktualizując jednocześnie ceny we wszystkich niezbędnych tabelach magazynowych. Proces ten jest nieodwracalny - nie można otworzyć dokumentu magazynowego PR. Jeżeli zaistnieje konieczność wycofania przeprowadzonej przeceny należy to zrobić za pomocą kolejnej przeceny.

  6. I - kompensata ilościowa

    Dokument typu kompensata ilościowa wykorzystywany jest przede wszystkim w magazynach detalicznych w sytuacjach kiedy towar został sprzedany (wydany z magazynu) z innym indeksem niż jego przyjęcie do magazynu. W efekcie na jednym indeksie są stany ujemne, a na drugim dodatnie podczas kiedy faktyczny stan magazynowy powinien być zerowy.

    Utworzenie takiego dokumentu odbywa się w module Magazyny/Dokumenty magazynowe. Podobnie jak przy standardowych dokumentach podczas dodawania należy podać odpowiednie parametry:

    Istotne jest, aby wybrany typ dokumentu był zdefiniowany jako rodzaj 'I'.

    Po zatwierdzeniu dodawania system wyświetli okno z wyborem artykułów do skompensowania:

    W lewej części okna należy zaznaczyć artykuły, które mają być skompensowane (z ujemną i dodatnią ilością), a następnie nacisnąć przycisk wskazany na screenie. W efekcie wyświetlone zostanie to samo okno prezentujące efekt końcowy:

    artykułem, który pozostanie po kompensacie będzie indeks z pierwotnie dodatnim stanem magazynowym.

    Zatwierdzenie kompensaty następuje po naciśnięciu ikony , a anulowanie po naciśnięciu ikony . Po zatwierdzeniu system utworzy nowy dokument magazynowy, który zostanie automatycznie zamknięty aktualizując tym samym tabele magazynowe. Dokument tego typu nie jest możliwy do otwarcia.

    UWAGA! Zamknięcie tego typu dokumentów wpływa na otwarte spisy z natury w magazynie, w którym dokument jest utworzony.

  7. H - BO handlowy

    Rodzaj dokumentu magazynowego Bilans Otwarcia Handlowy wykorzystywany jest do porządkowania magazynów handlowych i polega na przeniesieniu prawidłowych stanów magazynowych artykułów do specjalnie utworzonego magazynu bliźniaczego.

    W tym celu w module Dane podstawowe/Dane pomocnicze/ Typy dokumentów magazynowych musi być zdefiniowany typ dokumentu o rodzaju 'H' - BO Handlowy.

    Tworzenie takiego dokumentu natępuje w module Magazyny/Dokumenty magazynowe, gdzie podczas dodawania należy podać ten właśnie specjalny typ dokumentu, magazyn skąd (skąd będą przeniesione stany magazynowe) i magazyn dokąd (nowoutworzony magazyn).

    Z obrotów magazynowych magazynu skąd pobierana jest lista artykułów, które mają ilość RÓŻNĄ od zera. Lista ta zapisywana jest w dokumencie magazynowym jako jego pozycje w następujący sposób:

    - dla ilości ujemnej jako cenę przyjmujemy ostatnią cenę w magazynie, firmie lub zero.

    - ilości dodatnie rozbijamy na osobne pozycje wg aktualnych stanów w artykuły przyjęcia, zaczynając od ostatnich dostaw aż do wyczerpania.

    Dokument jest automatycznie zamykany i zapisywany w magazynie dokąd w obrotach magazynowych i artykułach przyjęcia. W magazynie skąd dokument zapisywany jest w obrotach magazynowych i zerowane są wszystkie artykulu przyjęcia i artykuly magazyny.

    W efekcie w nowym magazynie znajdą się poprawne stany magazynowe artykułów, a w piewrwotnym magazynie stany będą równe zero.

    W przypadku wystąpienia błędów system wyświetli odpowiednie komunikaty:

    "Błędy w sprawdzaniu czy detaliczne magazyny " + stat "Brak magazynu "

    "Obydwa magazyny muszą być detaliczne "

    "Błędy w sprawdzaniu istnienia dokumentów" "W magazynie " + Magazyn +

    "istnieją późniejsze lub niezamknięte dokumenty"

    "W magazynie " + MagazynDokad + "istnieją wcześniejsze lub zamknięte dokumenty"

    "Błędy w pobieraniu danych do dokumentu " + stat

    "Błąd wydania artykułu " + w[0] + " " + stat

    "Błąd pobrania danych artykułu: " + stat

    "Błąd pobrania cen z magazynu: " + stat

    "Błąd pobrania cen z artykułów: " + stat

    "Błędy tworzenia dokumentu " + Typ + " : " + stat

    "Błędy zapisu do obrotów skąd" + Typ + " : " + stat

    "Błędy zapisu do obrotów dokąd" + Typ + " : " + stat

    "Błędy zapisu do artykułów przyjęcia " + stat

    "Błędy wstawienia do artykuły magazyny " + stat

    "Błędy sprawdzania artykułów przyjęcia " + stat

    "Błędy dodawania do artykuły magazyny " + stat

    "Błędy czyszczenia artykuły przyjęcia " + stat

    "Błędy czyszczenia artykuły magazyny " + stat