W systemie Anakonda dodano możliwość tworzenia korekt dokumentów magazynowych.
Żeby przeprowadzić procedurę korekcji dokumentów wymagana jest wstępna konfiguracja systemu:
Należy utworzyć typy korygujących dokumentów magazynowych dla dokumentów rozchodowych i przychodowych (tylko takie można korygować). Patrz: Dokumentacja Użytkownika -> Dane podstawowe -> Dane pomocnicze -> Typy dokumentów magazynowych.
Funkcja "Koryguj dokument" dostępna jest w oknie "Edycja dokumentów magazynowych" w menu "Dokument". Można również użyć skrótu klawiszowego <CTRL>+<G> lub ikony z podręcznego menu. Po zaznaczeniu dokumentu, który ma być korygowany i uruchomieniu funkcji, pojawi się okno z kluczem dokumentu magazynowego:
W oknie nie jest możliwa zmiana symbolu magazynu. Istnieje również ograniczenie uniemożliwiające operatorowi wybór typu dokumentu magazynowego innego niż korekta.
Po wypełnieniu kontrolek okna, operator klawiszem <ENTER> zatwierdza tworzenie korekty. Powstały dokument magazynowy jest w pełni edytowalny i podlega takim samym zasadom jak każdy inny dokument magazynowy.
Zmiana klucza dokumentu magazynowego
Klucz korekty dokumentu magazynowego może być zmieniany ale w ramach tego samego magazynu oraz typu dokumentu (korektę można zmieniać tylko na inną korektę).
Uwagi:
Korekty dokumentów magazynowych można tworzyć tylko dla dokumentów w stanie Z lub K.
Data korekty dokumentu magazynowego nie może być mniejsza niż data korygowanego dokumentu.
Dokument może być korygowany więcej niż jedną korektą.
W tabeli z dokumentami magazynowymi, w przypadku typów korygujących, istnieje informacja o korygowanym dokumencie magazynowym. Znajduje się ona w kolumnie "Dokum. korygowany"
Pozycje korygowanego dokumentu magazynowego
Istnieje możliwość wyświetlenia pozycji korygowanego dokumentu magazynowego wraz z pozycjami na korekcie tegoż dokumentu. W tym celu w oknie "Edycja pozycji dokumentu..." należy wybrać polecenie "Pozycje dokumentu po korektorach" z menu "Pozycja". Można również skorzystać ze skrótu klawiszowego <F7> lub ikony z menu podręcznego.
Po wybraniu funkcji wyświetli się okno:
W tabeli pokazane są wszystkie artykuły z dokumentu korygowanego oraz korekty. Pozycje z ilościami korygowanymi rozróżniane są odpowiednim kolorem oraz informacją o kierunku korekcji w kolumnie "Kor.". Jeżeli artykuł korygowany był dokumentem przychodowym w kolumnie pojawi się znak "+" jeżeli artykuł korygowany był dokumentem rozchodowym, w kolumnie pojawi się znak "-". Jeżeli dokument korygowany był kilkoma korektami możliwe jest pojawienie się w tej kolumnie obu znaków.
Na oknie dostępne są funkcje:
Drukuj - drukowanie listy artykułów z tabeli. Polecenie "Drukuj listę" z menu "Pozycja", skrót klawiszowy <CTRL>+<P> lub ikona z menu podręcznego.
Filtruj - okno umożliwia filtrowanie wierszy poprzez artykuł. Polecenie "Filtruj" z menu "Pozycja", skrót klawiszowy <F3> lub ikona z menu podręcznego.
Korekty do pozycji - okno pokazuje wszystkie korekty dla pozycji, które pojawiły się na dokumentach korygujących. Polecenie "Korekty do pozycji" z menu "Pozycja", skrót klawiszowy <F6> lub ikona z menu podręcznego.
Okno pokazuje w tabeli klucz korygującego dokumentu magazynowego oraz ilość artykułu na tym dokumencie. W oknie istnieją kontrolki wskazujące na ilość artykułu przed korektą oraz po korekcie w obu jednostkach miary.
Korekty do dokumentu - okno zawieraj wszystkie dokumenty korygujące utworzone do bieżącego dokumentu magazynowego. Polecenie "Korekty do dokumentu" z menu "Pozycja", skrót klawiszowy <F7> lub ikona z menu podręcznego.
Uwaga! Przy zamykaniu korygującego dokumentu magazynowego system sprawdza czy w opisie dokumentu wpisany został powód korekty.
Korygowanie dokumentów PW, z których powstały dokumenty RW
Jeżeli operator skoryguje dokument PW, automatycznie postaną dokumenty korygujące dokument RW. Może sie zdarzyć, że operator na korekcie rozchodowej dokumentu PW wpisze ilość produktu większą niż jest na dokumencie PW. Jest to możliwe o ile wcześniej były przyjęcia tego produktu. W takim przypadku system nie będzie w stanie zdjąć ze stanów magazynowych odnoszących się do dokumentu RW powstałego z PW wystarczającej ilości surowców. W takim przypadku operator zobaczy komunikat: "Możliwe, że nastąpiła próba wydania artykułu ilości większej niż występuje na PW."