Collapse AllExpand All

6. Zaległości

W tej części programu możliwe jest przeglądanie zaległości w płatnościach kontrahentów oraz historii ich spłacania. Każde wprowadzenie faktury lub korekty w stan 'Z' odzwierciedlone jest zapisaniem kwot należnych do zapłaty wynikających z tej faktury lub korekty w tabeli w oknie "Przeglądanie zaległości".

Aby skorzystać z działu "Zaległości" należy w oknie głównym programu wybrać dział "Sprzedaż" lub nacisnąć klawisz <F3>, a następnie wybrać przycisk "Zaległości" lub nacisnąć klawisz <F6>.

Można również w oknie głównym z Menu wybrać polecenie "Sprzedaż" ---> funkcję "Zaległości". System wyświetli okno "Przeglądanie zaległości":

Wypełniamy odpowiednie pola, a następnie naciskamy klawisz <F3> lub ikonę lub z Menu wybieramy polecenie "Zaległość" ---> funkcję "Filtruj".

W górnej części okna system automatycznie podsumuje kwotę zaległości w rozbiciu na przeterminowaną (pole "po terminie") i nieprzeterminowaną (pole "w terminie").

Chcąc wyświetlić historię płatności kontrahentów należy zaznaczyć opcję 'historia'.

Wpisując datę w polu "Data ureg." otrzymamy listę zaległości uregulowanych w tym dniu oraz jeszcze nieuregulowanych.

Pole "Limit" jest uzupełniane wartością z pola "Maks. wartość" z danych do fakturowania kontrahenta tylko wtedy jeżeli w filtrze podany jest kontrahent lub płatnik. Jeżeli wpiszemy symbol Kontrahenta i zostanie dla niego znaleziony Limit to w opisie tego pola pojawi się "Limit dla kontrahenta xxxx", jeżeli system znajdzie płatnika i limit dla niego to w opisie tego pola pojawi się "Limit dla płatnika zzzz". Jeżeli limit nie zostanie znaleziony to opis pola dostanie opis "Limit :" i wartość równą 0.

Pozycje w zaległościach zawierają oznaczenia (w kolumnie 'R'):

  • 'Z' - zaległość,

  • 'P' - niedopłata,

  • 'N' - nadpłata.

System wyświetli listę zaległości wg filtra, który wprowadziliśmy.

W oknie tym możemy skorzystać z klawisza <F1>, który umożliwia wyszukiwanie wiersza po dowolnym fragmencie tekstu. Po wciśnięciu klawisza <F1> pojawi się okno "Podaj tekst do wyszukania":

W przypadku znalezienia jednego wiersza, system ustawia się na znalezionym wierszu, w przypadku znalezienia wielu wierszy system wyświetla okno wyboru wyszukanych wierszy zaległości, a w przypadku nie znalezienia wiersza system wyświetla komunikat info "NIe znaleziono wiersza z podaną treścią".

W oknie "Przeglądanie zaległości" Operator może ustawić odpowiadającą szerokość kolumn i zostaje to przez program zapamiętane. Jednocześnie, w oknie tym możliwe jest: