Collapse AllExpand All

4.13. Analiza stanów z poziomu zamówienia od odbiorcy

System umożliwia analizę stanów magazynowych z poziomu pozycji zamówienia od odbiorcy, co pozwala na wygenerowanie na jej podstawie pozycji artykułów, które powinny być zamówione. Funkcjonalność ta przydatna jest szczególnie w firmach, które korzystają z wewnątrzfirmowych zamówień uproszczonych, które generowane są dla Centrali firmy decydującej o ostatecznym zamawianiu artykułów od dostawcy i sprawdza się szczególnie w sytuacjach, kiedy dokumenty magazynowe nie są wprowadzane na bieżąco, stan magazynu określany jest wtedy na podstawie spisu z natury, a zużycie (wydania) na podstawie dokumentu magazynowego RW generowanego z tego właśnie spisu z natury.

Funkcjonalność ta dostępna jest w oknie z listą pozycji zamówienia od odbiorcy zarówno w zamówieniach pełnych jak i uproszczonych. Warunkiem skorzystania z niej jest wpisanie w nagłówku zamówienia magazynu, dla którego mają być generowane dane:

Jeżeli operator wystawiający zamówienie ma uprawnienia wyłącznie do jednego magazynu, jego symbol wpisywany jest automatycznie przez system do nagłówka zamówienia i pole jest nieedytowalne.

Jeżeli operator ma uprawnienia do wielu magazynów pole pozostaje puste i edytowalne z możliwością wyboru symbolu z listy magazynów po naciśnięciu klawisza <F1> lub ikony .

Po zapisaniu danych w nagłówku zamówienia należy przejść do jego pozycji (w przypadku zamówień nieuproszczonych do pozycji jednorazowych).

Jeżeli operator wprowadzi jakiekolwiek pozycje i skorzysta z funkcji analizowania stanów system wyświetli dane tylko dla artykułów z tych pozycji w kolejności wprowadzonych pozycji, w kolumnie "Ilość zamawiana" wyświetlając ilości z pozycji zamówienia.

Jeżeli lista pozycji będzie pusta wyświetlone zostaną dane dla wszystkich artykułów, które wykazywały zużycie w ciągu ostatnich 3 miesięcy lub które nie wykazywały zużycia, ale są na stanie magazynu, który został zdefiniowany w nagłówku zamówienia.

Okno z danymi wyświetlane jest po naciśnięciu klawiszy <Ctrl> + <A> lub ikony lub wywołania z Menu funkcji "Analiza stanów".

Okno zawiera następujące kolumny:

  • Artykuł - symbol artykułu

  • Artykuł opis - nazwa artykułu

  • Stan mag - ilość artykułu wynikająca z ostatniego zamkniętego spisu z natury w stosunku do daty zamówienia w pierwszej jednostce miary

  • Zuż mc - zużycie za ostatni miesiąc (do ostatniego zamkniętego spisu z natury) to ilość z dokumentów RW z miesiąca, w którym jest ostatni zamknięty spis z natury w stosunku do daty zamówienia w pierwszej jednostce miary

  • Zuż.3 mc - średnie zużycie za ostatnie 3 miesiące (do ostatniego zamkniętego spisu z natury) wynikające z dokumentów RW z miesiąca, w którym jest ostatni zamknięty spis z natury i dwóch poprzednich miesięcy w stosunku do daty zamówienia w pierwszej jednostce miary

  • Suger.zam - sugerowana ilość do zamówienia liczona wg wzoru: średnie zużycie za ostatnie 3 miesiące (poprzednia kolumna)x 1,5 w pierwszej jednostce miary

  • Il.zamaw - ilość zamawiana w pierwszej jednostce miary - do wpisania przez operatora - zaznaczana jest na czerwono jeżeli jest większa od poprzedniej kolumny (sugerowana ilość). Jeżeli kolumna jest pusta system domyślnie wstawia ilość sugerowaną 1 do zamówienia

    Jeżeli analiza stanów wyświetlana jest w zamówieniu, w którym nie są jeszcze wprowadzone pozycje, wtedy artykuły posortowane sa wg kategorii artykułu. Jeżeli pozycje zamówienia już istnieją - kolejność artykułów w analizie jest taka jak na zamówieniu

Po uzupełnieniu ilości zamawianych można wygenerować pozycje zamówienia naciskając klawisz <F5> lub ikonę . Jeżeli operator rezygnuje z tworzenia pozycji należy zamknąć okno klawiszem <Esc> bez zapisywania danych.

Jeżeli tabela wyświetlana jest dla artykułów wprowadzonych wcześniej jako pozycje zamówienia po zapisaniu zmian uzupełniana jest ilość w pozycji na podstawie danych wprowadzonych w analizie stanów.

Wykorzystanie analizy stanów jest możliwe wyłącznie w zamówieniach w stanie 'W'.

Jeżeli w magazynie wpisanym w nagłówku zamówienia nie było spisu z natury, na którym można by było oprzeć analizę, wówczas operatorowi wyświetli się następujący komunikat: "Brak spisu z natury w oparciu o który można liczyć dane do analizy stanów."