Collapse AllExpand All

4.7. Dokumenty magazynowe - dostawy

Ten moduł programu przeznaczony jest do przechowywania danych, przy pomocy których tworzone są dokumenty magazynowe 'WZ' i 'ZW' generowane z dowodów dostaw.

Aby wprowadzić te dane, w dziale "Dane Podstawowe" ---> "Dane Pomocnicze" należy nacisnąć klawisz <F8> lub przycisk "Dok. mag. dostawy":

System wyświetli okno, w którym można wprowadzać dane:

  • Oddział - symbol oddziału, dla którego definiujemy pozostałe dane

  • Magazyn WZ - symbol magazynu, z którego mają być tworzone dokumenty 'WZ' (w każdym oddziale może być tylko jeden taki magazyn)

  • Magazyn ZW - symbol magazynu, z którego mają być tworzone dokumenty 'ZW' (w każdym oddziale może być tylko jeden taki magazyn)

  • Magazyn RW - symbol magazynu, z którego mają być tworzone dokumenty 'RW'

  • Zmiana - symbol zmiany (zmiana to zmienna zachowująca zestaw trybów dostaw)

  • Kontrahent - symbol kontrahenta, dla którego maja być tworzone osobne dokumenty WZ/ZW/RW

  • Osobne dokumenty - jeżeli pole kontrolne zaznaczone to dla każdego dowodu dostawy tworzyć się będzie osobny zestaw dokumentów WZ lub RW i ewentualnie ZW

  • Tryby dostaw - symbole trybów dostaw dla danej zmiany

Dokumenty magazynowe tworzone są w oddziale, w którym zalogowany jest operator, który musi mieć uprawnienia do dodawania dokumentów magazynowych WZ i ZW w zdefiniowanym magazynie.

Dane pobierane są z dowodów dostaw i na ich podstawie tworzone są dokumenty magazynowe. Jeżeli opcja 'osobne dokumenty' nie jest zaznaczona, dla wpisanego kontrahenta tworzone są osobne dokumenty magazynowe, dla pozostałych jeden zbiorczy.

Aby utworzyć dokumenty magazynowe z Menu wybieramy polecenie "Pozycja" ---> funkcję "Twórz dokumenty" lub naciskamy klawisze <Ctrl+R> lub ikonę . System wyświetli okno, w którym należy podać datę dowodów dostaw, z których mają być pobrane dane oraz zmianę dla której mają być utworzone dokumenty:

Pola Magazyn RW i WZ są opcjonalne, można na nich skorzystać z wyboru pod <F1>.

Wprowadzone dane zatwierdzamy naciskając <Enter> lub rezygnujemy z utworzenia dokumentów wybierając <Esc>. Jeżeli system odnajdzie dowody dostaw spełniające podane warunki dokumenty magazynowe zostaną utworzone. Utworzone dokumenty magazynowe, o ile jest to możliwe, zamykane są automatycznie. Należy pamiętać, że do dokumentów przychodowych (ZW) konieczne jest zdefiniowanie dopuszczalnej wersji cenowej dla typu dokumentu. W przeciwnym razie system nie pobierze cen do artykułów i pozostawi dokument w stanie W. Patrz: Dokumentacja użytkownika -> Magazyny -> Dane dodatkowe -> Parametry.

UWAGA!!! Przed utworzeniem dokumentów magazynowych system sprawdza czy zostały one utworzone na poprzedni dzień. Jeżeli nie, proces zostaje przerwany i system wyświetla odpowiedni komunikat. Graniczną datą sprawdzenia utworzenie dokumentów magazynowych z dowodów dostaw jest dzień "2013-10-01". Podczas sprawdzenia dane zostaną przefiltrowane po kontrahencie jeśli ten został wcześniej wpisany w tabelę. Dowody dostaw powstałe wcześniej nie muszą mieć utworzonych do siebie dokumentów magazynowych. Dokumenty magazynowe z dowodów dostaw można tworzyć tylko dla dowodów dostaw ze stanem większym lub równym 2.

Ze względu na możliwość wystąpienia blokady rekordu w bazie danych operator raz na jakiś czas może zobaczyć komunikat "Dostęp do tabeli bazy danych jest zablokowany. Spróbuj ponownie za jakiś czas". Jest to naturalne zachowanie systemu bazy danych. W takim przypadku należy spróbować ponownie utworzyć dokumenty magazynowe.

Algorytm, o ile to konieczne, tworzy również korygujące dokumenty magazynowe z korekt dowodów dostaw. Jeżeli system na podstawie zadeklarowanych w oknie "Dokumenty dostawy" parametrów trafi na korektę dowodu dostawy, wówczas sprawdza do jakiego dowodu dostawy owa korekta powstała i na podstawie zawartej w tabeli dowodów dostaw informacji o dokumentach magazynowych powstałych z dowodu dostawy tworzy odpowiedni magazynowy dokument korygujący. Typ korygującego dokumentu magazynowego zależny jest od typu ilości korygowanej (ilość dostarczona lub ilość zwrócona) oraz od znaku (+/-) w odpowiedniej kolumnie korekty dowodu dostawy. Dlatego istotne jest uzupełnienie zarówno magazynu WZ (dla dokumentów rozchodowych) jak i ZW (dla dokumentów przychodowych.

Algorytm pobierania wersji cenowej do korygujących dokumentów magazynowych działa następująco:

Korekty przychodowe

System sprawdza wersję cenową dokumentu korygowanego - jeżeli jest wpisana to pobiera na korektę. Jeżeli nie, system sprawdza parametry dokumentów dla dokumentu ZW (na sztywno) jeżeli jest wersja cenowa dla dokumentu ZW w parametrach, pobieramy ją na korektę przychodową. Jeżeli nie ma parametrów dla ZW i dokument korygowany nie ma wersji cenowej - korekta przychodowa pozostaje bez wersji cenowej.

Korekty rozchodowe:

Jeżeli dokument korygowany ma wersję cenową, pobieramy ją na korektę. Jeżeli dokument korygowany jest bez wersji cenowej, korekta też pozostaje bez wersji cenowej.

Dowodów dostaw, dla których powstały dokumenty magazynowe nie można otwierać. Informacja o symbolu dokumentu magazynowego powstałego z dowodu dostaw (jeżeli tworzone są osobne dokumenty dla każdego dowodu dostawy) zawarta jest w tabeli dowodów dostaw w kolumnach "Dok. WZ" i "Dok. ZW"