W przeciwieństwie do słowników stałych, dane zawarte w słownikach standardowych można edytować, modyfikować dodawać i usuwać. Może to oczywiście robić wyłącznie operator, który ma do tego uprawnienia (uprawnienia do modyfikacji słowników można sprawdzić w dziale "Administracja" ---> "Grupy"). W tabeli widocznej w oknie "Lista słowników", w kolumnie "Typ" mają one oznaczenie "Z" lub "D".
Uwaga! Po zmianie danych w słowniku konieczny jest ich zapis przed wyborem ze słownika.
W oknie każdego słownika standardowego udostępnione są następujące funkcje dotyczące jego pozycji:
Dodawanie pozycji
Aby dodać pozycję w słowniku należy z Menu wybrać polecenie "Pozycja" ---> funkcję "Dodaj" lub nacisnąć klawisz <Num +>, bądź z paska skrótów wybrać ikonę . Pojawi się wówczas nowy pusty wiersz w słowniku do uzupełnienia. Wiersz należy uzupełnić danymi, po czym skorzystać z klawisza F5, wybrać "Zapisz pozycję" z menu "Słownik", bądź użyć ikony
w celu zapisania zmian.
W przypadku gdy wybrany kod słownika będzie już w użyciu system wyświetli następujący komunikat:
Edycja pozycji
Edycja danych w słowniku odbywa się poprzez zmianę wartości na gridzie i zapisanie zmian.
Zmiana kodu w słowniku
Aby zmienić kod w słowniku, należy zaznaczyć go na liście w oknie "Słownik: ...", a następnie z Menu wybrać polecenie "Słownik" ---> funkcję "Zmień klucz" lub nacisnąć klawisz <F7> lub z paska skrótów wybrać ikonę . Pojawi się wówczas okno w którym należy podać nowy kod:
Po jego wprowadzeniu zatwierdzamy wpis naciskając <Enter>. Zmiana kodu w słowniku może być długotrwała, ponieważ wprowadzona zmiana musi być zaktualizowana w całym systemie.
Usuwanie pozycji
Chcąc usunąć pozycję z tabeli słownika, należy zaznaczyć ją na liście L-kliknięciem, a następnie z Menu wybrać polecenie "Pozycja" ---> funkcję "Usuń" lub nacisnąć klawisz <Num -> lub z paska skrótów wybrać ikonę . Program zażąda potwierdzenia usunięcia pozycji ukazując okno z pytaniem:
Potwierdzamy naciskając "Tak" (klawisz <T>) lub rezygnujemy z usuwania pozycji wybierając "Nie" (klawisz <N>).
Wydruk
Podobnie jak w przypadku słowników stałych, mamy tu możliwość wydruku pozycji słownika. W tym celu z Menu wybieramy polecenie "Pozycje" --->funkcję"Wydruk" lub naciskamy klawisze <Ctrl> + <P> lub z paska skrótów wybieramy ikonę . Pojawi się okno z opcjami wydruku.
Standardy systemu Anakonda związane z wyborem opcji wydruku zostały opisane w niniejszej dokumentacji w rozdziale "Samouczek" --> "Opcje wydruku".
Po zaznaczeniu interesujących nas opcji zatwierdzamy wydruk naciskając "OK" lub anulujemy czynność wybierając "Anuluj".
W bazie programu Anakonda dysponujemy następującymi słownikami standardowymi:
Częstości fakturowania
Słownik używany jest do określania częstotliwości tworzenia faktur z dowodów dostaw. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Decydenci
Słownik zawiera listę decydentów i wykorzystywany jest w module "Reklamacje". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Działy firmy
Słownik używany jest w module "Projekty" i "Księgowość" (pozwala na zdefiniowanie podziału kosztów firmy na poszczególne jej działy w ramach wprowadzonych w systemie projektów). Kod mogą stanowić dowolne znaki - maksymalnie 4.
Działy repertorium
Słownik używany jest przez dział prawny w module "Informacje". Kod mogą stanowić dowolne znaki - maksymalnie 2.
Gminy
Słownik zawiera informacje o podziale administracyjnym kraju z dokładnością do gmin. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 8.
Grupy odbiorców
Słownik używany jest do definiowania grup odbiorców co pozwala na przypisanie poszczególnym grupom asortymentu, który będzie dla nich dostarczany. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Grupy pracowników
Słownik używany jest do definiowania grup pracowników i wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Grupy rozliczeń
Słownik używany jest przy rozliczeniach międzyokresowych i używany w module "Księgowość" do definiowania i dekretowania rozliczeń. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Grupy środków trwałych
Słownik używany jest podczas wprowadzania środków trwałych i ich dekretacji w module "Księgowość/Środki trwałe" . Kod mogą stanowić dowolne znaki - maksymalnie 6.
Grupy towarowe
Słownik używany jest do wybierania grup towarowych, używany jest w module "Handel". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 8.
Grupy urządzeń
Słownik używany jest do określania grup urządzeń wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Hale produkcyjne
Słownik używany jest do określania rodzajów hal produkcyjnych w firmie dla których generowane są sumy zamówień od odbiorców na potrzeby zaplanowania produkcji. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Handlowcy
Słownik używany jest podczas wystawiania faktur i obsługi zamówień w module "Sprzedaż". Jednocześnie przypisanie operatorowi odpowiedniego kodu handlowca ogranicza jego możliwości przeglądania i wystawiania dokumentów jedynie do tych, w których wystepuje ten kod. Kod mogą stanowić dowolne znaki - maksymalnie 3. Uwaga! Zmiana kodu nie spowoduje jego zmiany w danych dodatkowych operatora.
Jednostki miar
Słownik używany jest podczas wprowadzania artykułów. Kod mogą stanowić dowolne znaki - maksymalnie 5.
Języki obce
Słownik używany jest do określenia konkretnego języka obcego w systemie i wykorzystywany jest w module "Kadry". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Karty przyjęcia
Słownik używany jest do wyboru pól kart przyjęcia w artykule. Kod mogą stanowić dowolne znaki - maksymalnie 2. Opis wyświetlony zostanie podczas uzupełniania karty przyjęcia, może zawierać do 30 dowolnych znaków. W Polu Typ określa się typ danych wybranego pola do wyboru D - Data, S - String(ciąg znaków), B - Boolean(wartość logiczna), N - Numeric(numer). Kolumna Długość decyduje o ilości miejsca na pole tekstowe, maksymalna wartość 100.
Przykładowo wpis kod: "13", Opis "Klasa jakości", Typ "S", Długość 10 pozwoli ustawić w artykule(F6->Karty przyjęcia) pole do karty przyjęcia z kodem 13, a następnie w pozycji dokumentu magazynowego wchodząc w kartę przyjęcia pokaże się pole tekstowe opisane "Klasa jakości" z możliwością wprowadzenia 10 dowolnych znaków.
Uwaga: Błędnie wypełniony typ spowoduje, że dany parametr nie pojawi się na karcie przyjęcia.
Kategorie artykułów
Słownik używany jest podczas wprowadzania artykułów i wykorzystywany w zestawieniach statystycznych. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Wybierając z Menu polecenie "Pozycje" ---> funkcję "Lista/Drzewo" lub naciskając klawisze <Ctrl> + <D> lub z paska skrótów wybierając ikonę spowodujemy, że kategorie artykułów będą widoczne w postaci drzewa:
Kategorie kontrahentów
Słownik używany jest w kartotece "Kontrahenci" i wykorzystywany w niektórych zestawieniach statystycznych. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Kierowcy/konwojenci
Słownik używany jest podczas wprowadzania dowodów dostaw. Przetrzymywane są w nim informacje o kierowcach/trasach. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 4. Kolumna 'Własny' definiuje, czy kierowcy pracują dla firmy, czy są z zewnątrz. Uid karty to pole zawierające numery karty NFC - maksymalnie 5, które wykorzystywane są podczas pracy z aplikacją mobilną EMS (aplikacja ta zawiera się w pakiecie Anakonda Enterprise). Uwaga: Każde id karty może w słowniku wystąpić tylko raz, co sprawdzane jest w trakcie zapisu danych. Średniki uzupełniane są przez system, nie ma potrzeby wpisywać ich samemu.
Klasyfikacja środków trwałych
Słownik używany jest podczas wprowadzania środków trwałych. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Wybierając z Menu polecenie "Pozycje" ---> funkcję "Lista/Drzewo" lub naciskając klawisze <Ctrl> + <D> lub z paska skrótów wybierając ikonę spowodujemy, że kody klasyfikacji środków trwałych będą widoczne w postaci drzewa:
Klasyfikacja środków trwałych 2018
Słownik używany jest podczas wprowadzania środków trwałych zgodnie z klasyfikacją obowiązująca po 2018 roku. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Klasyfikacja zawodów i specjalności
Słownik używany jest przy definiowaniu angaży w module "Kadry". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 7.
Kody EiE
Słownik używany jest podczas wprowadzania danych o opakowaniach artykułów. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 4.
Kody intrastat
Słownik używany jest podczas uzupełniania deklaracji intrastat w module "Magazyny". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 9.
Kolumna "Uzup.j.m." (Uzupełniające jednostki miary) powinna być zaznaczona wówczas, jeżeli w deklaracji intrastat powinna być podana ilość dla danej pozycji towarowej o określonym kodzie CN. Zaznaczanie następuje kaskadowo - zaznaczamy główną kategorię, a jej podkategorie zaznaczą się automatycznie po zapisaniu zmian (klawisz <F5>).
Kody transakcji
Słownik wykorzystywany podczas wprowadzania dostaw. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Komórki organizacyjne zatrudniające pracowników
Słownik używany jest w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 10.
Konta kosztów
Słownik używany jest podczas wprowadzania dokumentów magazynowych. Umożliwia to dekretację dokumentów magazynowych wg miesca powstawania kosztów. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 10.
Kwalifikacje
Słownik używany jest do określania kwalifikacji pracowników i wykorzystywany jest w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Linie produkcyjne
Słownik używany do określania konkretnych linii produkcyjnych w module "Produkcja". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Miejsca pracy
Słownik używany jest do określania miejsc pracy pracownika w module "Kadry". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Miejsca użytkowania
Słownik używany jest podczas wprowadzania informacji dotyczących środków trwałych w module "Księgowość/Środki trwałe". Umożliwia m.in. wykonywanie nwentaryzacji środków trwałych dla konkretnego miejsa ich użytkowania lub wykonywanie zestawień wg tego kryterium. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Modele
Słownik używany jest podczas wprowadzania danych o artykułach. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 20.
Numery zleceń
Słownik używany jest podczas wprowadzania dokumentów magazynowych. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 10.
Oddziały ZUS
Słownik używany jest w rozliczeniach z ZUS w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 4.
Opakowania zbiorcze
Słownik używany jest podczas sprzedaży oraz magazynowania artykułów. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Przyczyny zwrotu wysyłki
Słownik używany jest do sprawdzania przyczyn zwrotu wysyłanego towaru, wykorzystywany w module "Przepływ dokumentów". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Regiony
Słownik używany jest w kartotece "Kontrahenci" oraz niektórych zestawieniach statystycznych. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Rejestry VAT
Słownik używany jest podczas wprowadzania dowodów księgowych. Typ 'Z' oznacza rejestr zakupu, typ 'S' - rejestr sprzedaży. Informacje o rejestrze są istotne z punktu widzenia wykonywania rejestrów VAT oraz generowania plików JPK V7M i JPK V7K. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Reklamacje klienci - formy zgłoszenia
Słownik używany jest do definiowania kodów form zgłaszania reklamacji przez klientów. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Reklamacje - działania zapobiegawcze
Słownik używany jest do definiowania kodów działań zapobiegawczych stosowanych w reklamacjach. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Reklamacje - formy zgłoszenia
Słownik używany jest do definiowania kodów form zgłoszenia reklamacji. Kod stanowić mogą dowolone znaki - maksymalnie 2.
Reklamacje - przyczyny niezgodności
Słownik używany jest do definiowania kodów przyczyn niezgodności w reklamacjach. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Reklamacje - tryby postępowania
Słownik używany jest do definiowania kodów trybów postępowania w reklamacjach. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Reklamacje - typy zastrzeżeń
Słownik używany jest do definiowania kodów typów zastrzeżeń w reklamacjach. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Rodzaje badań
Słownik używany jest do definiowania podstawowych rodzajów badań, wykorzystywany jest w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Rodzaje dokumentów
Słownik używany jest do definiowania podstawowych rodzajów dokumentów występujących w firmie, wykorzystywany jest w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 7.
Rodzaje kar
Słownik używany jest do definiowania rodzajów kar stosowanych w firmie, wykorzystywany jest w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Rodzaje lokalizacji
Słownik używany jest do definiowania podstawowych rodzajów lokalizacji magazynu. Wykorzystywany jest w module 'WMS'. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Rodzaje nagród
Słownik używany jest do definiowania rodzajów nagród stosowanych w firmie, wykorzystywany jest w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 7.
Rodzaje napraw
Słownik używany jest do definiowania rodzajów napraw w module "Serwis". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Rodzaje nieobecności
Słownik używany jest w ewidencji nieobecności pracowników, wykorzystywany jest w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolone znaki - maksymalnie 3.
Rodzaje pracowników
Słownik używany jest do definiowania rodzajów pracowników w firmie, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Rodzaje ubezpieczeń
Słownik używany jest do definiowania rodzajów ubezpieczeń, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 6.
Rodzaje umów z pracownikami
Słownik używany jest do definiowania rodzajów umów z pracownikami, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolone znaki - maksymalnie 2.
Rodzaje wynagrodzeń
Słownik używany jest do definiowania rodzajów wynagrodzeń dla pracowników, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Rodzaje zwolnień
Słownik używany jest do definiowania rodzajów zwolnień stosowanych w firmie, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Samochody
Słownik wykorzystywany jest przy tworzeniu uproszczonych dowodów dostaw . Kod stanowić mogą dowodlne znaki - maksymalnie 8. Dodatkowo, podczas wprowadzania nowego wiersza system kontroluje czy nie istnieje już kod z podobnym opisem. Jeżeli tak, wyświetlany jest komunikat ostrzegający przed wprowadzeniem zdublowanych danych.
Sposoby dostawy
Słownik używany jest podczas wprowadzania zamówień od odbiorców i dla dostawców. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Sposoby odbioru faktury/przekazania dokumentów
Słownik używany jest podczas wprowadzania faktur i korekt. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Sposoby rozwiązania umowy
Słownik używany jest podczas rozwiązań umów z pracownikami, wykorzystywany w module "Kadry". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Sposoby zapłaty
Słownik używany jest podczas wprowadzania zamówień, faktur oraz korekt. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3. W przypadku, gdy na fakturze zamiast daty płatności ma być dowolny tekst (np. płatność zgodnie z umową) należy stosować kod rozpoczynający się od znaku "X". Checkbox "Tworzyć KP" decyduje, czy podczas zamykania faktury do stanu "Z" mając w danym okresie księgowym tylko 1 kasę ma zostać dodana pozycja raportu kasowego na kwotę z faktury, domyślnie False.
Stanowiska
Słownik używany jest podczas wprowadzania danych w kartotece "Kontrahenci". Zdefiniowane są w nim stanowiska osób u kontrahenta. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Stanowiska kosztów
Słownik używany jest przy określaniu stanowiska kosztów w firmie, wykorzystywany w module "Księgowość". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 12.
Stanowiska pracy
Słownik używany jest do określania stanowisk zatrudnionych pracowników, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 7.
Stanowiska pracy - miejsca
Słownik używany jest do określania kodów dokładnych lokalizacji, gdzie wykonywana jest praca. Wykorzystywany jest w module "Kadry". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Stany dokumentów
Słownik używany jest do określenia stanów dokumentów w firmie, wykorzystywany w module "Księgowość". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2. Ustawiony znacznik w kolumnie "Akceptacja" określa konieczność kontroli kwoty dokumentu przy zmianie NA TEN STAN dla danego operatora. Wysokość kwoty do akceptacji wskazana jest w parametrze "Akcept. do kwoty" w danych dodatkowych operatora.
Statusy pracownika
Słownik używany jest do określania statusów pracowników w firmie, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Statusy zamówień
Słownik używany jest do określania statusów zamówień kierowanych do dostawców i do odbiorców, wykorzystywany w module "Magazyny Zamówienia do dostawcy" i "Sprzedaż Zamówienia od odbiorców". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Stopnie niepełnosprawności
Słownik używany jest do określania stopnia niepełnosprawności danych pracowników w firmie, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Symbole dowodów dostaw
Słownik używany jest do określenia symboli dowodów dostaw wykorzystywanych w płatnościach. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Systemy teleinformatyczne
Słownik używany jest do określenia systemów teleinformatycznych, wykorzystywanych w firmie. Używany jest w rejestrowaniu i przebiegu zdarzeń pod katem RODO. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Szkolenia - miejsca
Słownik używany jest do określania miejsc, w których odbywają się szkolenia, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Szkolenia - typy
Słownik używany do definiowania typów szkoleń dla pracowników, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Technologie produkcji
Słownik używany przy wyborze technologii produkcji. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 4.
Trasy
Słownik używany jest podczas rejestracji zamówień oraz tworzenia dowodów dostaw. Każdego kontrahenta można przyporządkować do dowolnej liczby tras. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 4.
Tryby dostaw
Słownik używany jest w dokumentacji zamówień i podczas tworzenia dowodów dostaw. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Typy Faktur obcych
Słownik wykorzystywany jest do definiowania typów dokumentów możliwych do wprowadzania przez podmioty obce w module Przepływ Dokumentów ---> Faktury. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 4.
Typy kalendarzy
Słownik wykorzystywany jest w definiowaniu kalendarzy dla pracowników w module "Kadry". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 1.
Typy odbiorców produkcji
Słownik używany jest w sumach zamówień i sumach produkcji. Kody stanowić mogą zawierać dowolne znaki - maksymalnie 1.
Typy plików binarnych
Słownik zawiera informacje na temat typów plików binarnych, które można dołączać do danych artykułów. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Typy plików zamówień odbiorców
Słownik używany jest do wyboru typu plików dołączanych do zamówienia odbiorcy. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Typy pozycji paragonów fiskalnych
Słownik używany jest do wyboru typów pozycji na paragonach fiskalnych. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 1.
Typy pracowników
Słownik używany jest do określania typów pracowników w firmie, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Typy rozwiązań stosunku pracy
Słownik zawiera informacje na temat typów rozwiązań stosunku pracy, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Istotną informacją jest przypisany kod ZUS, który wykorzystywany jest w deklaracjach ZUS. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Typy środków trwałych
Słownik używany przy wprowadzaniu i grupowaniu środków trwałych. Wykorzystywany jest w module "Księgowość/Środki trwałe". Kod mogą stanowić dowolne znaki - maksymalnie 2.
Typy umów
Słownik używany jest podczas wprowadzania umów. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Typy wysyłki
Słownik używany jest podczas wprowadzania rodzajów wysyłki, wykorzystywany w module "Przepływ dokumentów". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Typy zamówień
Słownik używany jest podczas wprowadzania zamówień od odbiorców. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Typy zapłat
Słownik używany jest do określania sposobu zapłaty za dany towar lub usługę. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Typy zdarzeń kalendarza
Słownik wykorzystywany jest w module "Sprzedaż/ CRM". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 5.
Tytuły zmniejszenia podatku
Słownik używany jest podczas wprowadzania faktur korygujących. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Urzędy Skarbowe
Słownik używany jest przy operacjach na kartotekach osobowych, wykorzystywany jest w module "Kadry/Płace" oraz w generowaniu plików JPK. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 4.
Waluty
Słownik używany jest podczas wprowadzania wartości w walutach. Podczas dodawania nowej firmy program automatycznie wstawia kody dla walut: PLN, USD, EUR. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Warunki gwarancji
Słownik używany jest podczas wprowadzania urządzeń w module "Serwis". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Warunki serwisu
Słownik używany jest podczas wprowadzania urządzeń w module "Serwis". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 3.
Wersje cenowe
Słownik używany jest podczas wprowadzania wszelkiego rodzaju dokumentów w systemie i pozwala na automatyczne pobieranie ceny z wersji cenowej przypisanej do artykułu i kontrahenta. Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Wykształcenie
Słownik używany jest podczas wprowadzania typu wykształcenia pracownika, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Zawody
Słownik używany jest podczas wprowadzania typu zawodu pracownika, wykorzystywany w module "Kadry/Płace". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 7.
Zgłoszenia rodzaje
Słownik używany jest podczas wprowadzania rodzajów zgłoszeń serwisowych w module "Serwis". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Zgłoszenia statusy
Słownik używany jest podczas wprowadzania statusów zgłoszeń w module "Serwis". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 1.
Zobowiązania/składki
Słownik używany jest podczas wprowadzania zobowiązań ratalnych i składek dla pracownika w module "Kadry". Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 2.
Źródła naboru
Słownik używany jest podczas wybierania źródeł naboru pracowników, wykorzystywany w module "Kadry/Płace".Kod stanowić mogą dowolne znaki - maksymalnie 6.