W systemie możliwy jest wybór sposobu numeracji dokumentów. Funkcja ta jest dostępna tylko dla administratora systemu. Zdefiniowanie odpowiedniego dla firmy sposobu numeracji odbywa się w oknie "Wybierz firmę". Aby edytować zdefiniowane sposoby numeracji należy w oknie tym wybrać polecenie "Firma" ---> "Numeracja" lub nacisnąć klawisz <F6> lub z paska skrótów wybrać ikonę . System wyświetli okno:
W widocznej powyżej tabeli zamieszczone są następujące informacje:
Data - data od której ma obowiązywać sposób numeracji
Sp. F. - sposób numeracji faktur i zamówień od odbiorców - możliwa jest numeracja ciągła w ramach dnia (D), miesiąca (M) i roku(R), zawsze w ramach wyznacznika
Sp. DM. - sposób numeracji dokumentów magazynowych i zamówień do dostawców - możliwa jest numeracja ciągła w ramach dnia (D), miesiąca (M) i roku(R), zawsze w ramach magazynu i typu dokumentu magazynowego
Sp. DK. - sposób numeracji dowodów księgowych- możliwa jest numeracja ciągła w ramach dnia (D), miesiąca (M) i roku(R)
Symbol F - rodzaj symbolu faktur
Symbol DM - rodzaj symbolu dokumentów magazynowych
Symbol DK. - rodzaj symbolu dowodów księgowych
Chcąc zdefiniować sposób numeracji dla firmy należy w oknie tym z menu wybrać polecenie "Dane" ---> funkcję "Dodaj" lub nacisnąć klawisz <Num +> lub z paska skrótów wybrać ikonę . System wyświetli okno:
W polu "Data" należy podać dzień, od którego ma obowiązywać nowy sposób numeracji dokumentów i zatwierdzić ją naciskając klawisz <Enter>. W oknie "Edycja numeracji..." pojawi się nowy wiersz, w którym domyślnie ustawiony będzie dzienny sposób numeracji dokumentów. Aby to zmienić, należy zaznaczyć konkretny wiersz na liście, a następnie nacisnąć klawisz <F4> lub ikonę . System wyświetli okno, w którym będzie można zmodyfikować sposób numeracji:
UWAGA! Zamówienia od odbiorców podlegają w systemie takim samym zasadom numerowania jak faktury a numeracja zamówień do dostawców, takim samym zasadom jak dokumenty magazynowe.
W zależności od sposobu zestawienia znaków w polu "Format numeru" można uzyskać określony wygląd symbolu dokumentu. Znaki rozdzielane są za pomocą znaku '/'. Znaki wykorzystywane do "złożenia" symbolu to:
$D - Data - w symbolu będzie widoczna pełna data wystawienia dokumentu np. 2008-03-31
$R - Rok - w dacie symbolu widoczny będzie rok w formacie czteroznakowym
$r - Rok - w dacie symbolu widoczny będzie rok w formacie dwuznakowym np. '08'
$M - Miesiąc - w dacie symbolu widoczny będzie miesiąc w formacie dwuznakowym np. ' 01'
$m - Miesiąc - w dacie symbolu widoczny będzie miesiąc w formacie z pominięciem początkowego zera np. '1'
$d - Dzień - w dacie symbolu widoczny będzie dzień miesiąca
$W - Wyznacznik - w symbolu widoczny będzie wyznacznik faktury lub korekty
$G - Magazyn - w symbolu widoczny będzie symbol magazynu
$K - Typ dokumentu magazynowego - w symbolu widoczny będzie symbol typu dokumentu magazynowego
$O - Dowód księgowy - w symbolu widoczny będzie symbol dowodu księgowego
$A - Nazwa dowodu księgowego - w symbolu będzie widoczna nazwa dowodu księgowego
$N - Numer - w symbolu widoczny będzie numer dokumentu
Tak więc np. zestawiając symbol faktury jako " $W/$D/N" i jako sposób numeracji faktury wpisując "M" uzyskamy na wydruku faktury symbol C/2008-03-31/12 gdzie "C" będzie wyznacznikiem faktury, "2008-03-31" - datą jej wystawienia, "12" jej kolejnym numerem od początku miesiąca.
Należy pamiętać, że ustawiona numeracja widoczna jest przede wszystkim na wydrukach dokumentów. W systemie, niezależnie od tego czy ustawiona jest numeracja roczna czy dzienna i czy data jest pełna czy nie, przechowywany jest jak najbardziej szczegółowy symbol dokumentu ponieważ stanowi on jego klucz - identyfikator, który służy do tworzenia wszelkiego rodzaju odniesień do tego dokumentu. Np. faktura o symbolu na wydruku "C/08/12" w systemie przechowywana jest jako faktura o symbolu "C/2008-03-31/12" i jeżeli będzie wykorzystywana w systemie np. do uregulowania zaległości poprzez wprowadzenie jej do wyciągu bankowego, to wczytywana będzie z tymi właśnie szczegółowymi danymi - w tym wypadku z konkretnym dniem wystawienia dokumentu, a nie tylko z rokiem jeżeli firma ma włączoną numerację ciągłą w ramach roku. Będzie to jednak wciąż ten sam dokument.
Wybierając określony sposób numeracji dokumentów należy również pamiętać o konsekwencjach, jakie się z tym wiążą:
Numeracja w ramach dnia zachowuje chronologię dzienną co oznacza, że każdego dnia rozpoczyna się ona od numeru jeden.
W numeracji dziennej należy zachować pełną datę dokumentu ze względu na możliwość powtarzania się symbolu - w efekcie jedynym rozróżnikiem staje się pełna data.
Numeracja miesięczna zezwoli na wprowadzanie dokumentów, których data jest wcześniejsza niż daty już wprowadzonych dokumentów (ale które powinny być zarejestrowane jeszcze w tym miesiącu) jedynie z ostatnim dniem miesiąca. System zachowa sie analogicznie w przypadku numeracji rocznej.
Decydując się na numerację miesięczną lub roczną należy pamiętać o ograniczeniach w dekretacji automatycznej faktur i dokumentów magazynowych. W przypadku gdy np. numeracja faktur ustawiona jest na dzienną, a dowodów księgowych na miesięczną, każde wprowadzenie faktury z datą wcześniejszą niż zaksięgowane już faktury - zablokuje możliwość jej automatycznej dekretacji ze względu na miesięczną ciągłość numeracji dowodów księgowych. Zaleca się więc jednolitość w sposobie numeracji wszystkich dokumentów jeżeli firma stosuje automatyczną dekretację faktur i dokumentów magazynowych.
System umożliwia zmianę sposobu numeracji dokumentów poprzez dodanie kolejnej pozycji, w której w polu "Data" należy podać dzień, od którego ma obowiązywać nowy sposób numeracji dokumentów. Należy pamiętać, że zmiana sposobu numeracji nie działa wstecz.
Podczas tworzenia nowej firmy domyślnie ustawiane jest numerowanie dokumentow w ramach dnia 'D'. Oczywiście dane te można modyfikować.
Jeżeli zaistnieje konieczność usunięcia wiersza z danymi należy zaznaczyć go na liście, a następnie z Menu wybrać polecenie"Dane" ---> funkcję "Usuń" lub nacisnąć klawisz <Num -> lub z paska skrótów wybrać ikonę .