Collapse AllExpand All

3.12. Uprawnienia

System Anakonda udostępnia rozbudowane narzędzie do zarządzania uprawnieniami. Definiować można zarówno uprawnienia indywidualnie, jak i dla grupy operatorów. Konfiguracji dokonuje się w następujących miejscach:

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Przydział do grup i oddziałów

    Należąc do grupy operator otrzymuje jej uprawnienia, dzięki temu nie ma konieczności określania uprawnień wszystkim pracownikom jednego typu, wystarczy przydzielić ich do odpowiedniej grupy. Operator będzie posiadał w wybranym oddziale sumę uprawnień z grup do których należy, przykładowo będąc przydzielonym do grup Magazyny w oddziale 01, Kadry we wszystkich oddziałach('**') oraz Księgowość w oddziale 02, w oddziale 01 operator będzie miał uprawnienia do działów Magazyny i Kadry/Płace, a w oddziale 03 tylko do Kadr.

    Dodatkowo symbol grupy decyduje o możliwości wykonywania raportów, dla przykładu aby wykonać raport z modułu 'MG' operator powinien należeć do grupy o symbolu 'MG'.

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Uprawnienia do dowodów księgowych

    W tym oknie administrator może zdecydować jakie akcje na dowodzie księgowym o wskazanym wzorze dekretacji, w wybranym okresie księgowym będzie mógł wykonywać operator.

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Uprawnienia do grup stałych kadrowo/płacowych

    Stałe kadrowe wykorzystywane są przy wyliczaniu list płac, Anakonda pozwala określić do której grupy należy dana wartość i ograniczyć operatorowi dostęp do wybranych grup stałych.

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Uprawnienia do kadr

    Korzystając z uprawnień do kadr można ograniczyć możliwości operatora w zależności od komórki organizacyjnej.

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Uprawnienia do kas/banków

    Uprawnienia wykorzystywane w oknie Raporty/wyciągi modułu Księgowość.

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Uprawnienia do magazynów

    Uprawnienia dotyczące wszystkich modułów wykorzystujących magazyny, jeśli operator ma dostęp do magazynu, w podtabeli 'Poszczególne dokumenty' można dokładniej sprecyzować uprawnienia do konkretnych typów dokumentów magazynowych.

  • Magazyny -> Magazyny -> Dane dodatkowe -> Uprawnienia

    W oknie tym dostępny jest podgląd listy operatorów posiadających uprawnienia do magazynu.

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Uprawnienia do tras zamówień odbiorców

    Uprawnienia wykorzystywane w oknie Sprzedaż -> Zamówienia odbiorcy.

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Uprawnienia do typów plików zamówień odbiorców

    Uprawnienia wykorzystywane podczas importu z pliku w oknie Sprzedaż -> Zamówienia odbiorcy. Należy posiadać zarówno uprawienia do dodawania zamówień odbiorców, jak i odpowiedniego typu pliku.

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Uprawnienia do typów umów

    Uprawnienia wykorzystywane w oknie Dane podstawowe -> Informacje -> Umowy.

  • Administracja -> Operatorzy -> Pozostałe dane -> Uprawnienia do wyznaczników

    Uprawnienia dotyczące faktur o danym wyznaczniku. Wpływają nie tylko na okno Sprzedaż -> Faktury, ale również inne funkcje systemu dotyczące faktur, np. nie utworzy się z dokumentu magazynowego faktury o wyznaczniku do którego operator nie posiada uprawnień. Poza sprecyzowaniem uprawnień operatora w tym oknie, musi on jeszcze posiadać odpowiednie uprawnienia dla grupy.

  • Dane podstawowe -> Wyznaczniki faktur -> Grupy i oddziały wyznacznika

    Dodatkowe miejsce pozwalające ograniczyć dostęp operatorów z różnych grup do faktur o określonych wyznacznikach w różnych oddziałach.

  • Administracja -> Grupy -> Ustaw menu dla grupy

    To, jakie uprawnienia dla danego okna można określić zależy od ilości funkcji które są w nim dostępne. Przykładowo słownik stały posiada jedynie uprawnienia do przeglądania, dzięki którym użytkownik może go wyświetlić. Jeśli okno pozwala na modyfikację, dodawanie i usuwanie, to można będzie ustawić do tego konkretne uprawnienia.

    Elementy(okna, słowniki, funkcje) do których operator nie ma żadnych uprawnień będą dla niego niewidoczne w programie lub nieaktywne.

    W niektórych oknach z racji ich charakterystyki nie ma podziału pomiędzy dodawaniem, modyfikacją i usuwaniem, w takim przypadku uprawnienia do modyfikacji odpowiadają za całość. Modyfikacja to zarówno zmiana wartości w gridzie edytowalnym, jak i edycja danych dokumentu, a w niektórych przypadkach - gdy nie ma do tego oddzielnych uprawnień - zmiana pozycji na dokumencie.

    Uprawnienia działają w systemie hierarchii, czyli uprawnienia wyższe zapewniają także wszystkie poniższe. Np. Użytkownik który posiada możliwość dodawania może również modyfikować dane. Hierarchia przedstawia się następująco: Przeglądanie < modyfikacja < dodawanie = usuwanie. Wszystkie pozostałe możliwości zdefiniowania uprawnień odnoszą się już wyłącznie do konkretnych funkcji.

    Ponieważ wiele okien posiada własne funkcje, nieraz można napotkać ich nazwy na liście np. 'Zmiana stanu reklamacji'. Jeśli funkcja nie występuje na liście, operator powinien mieć uprawnienia ogólne do typu czynności jaką funkcja ma wykonywać, przykładowo do skopiowania dokumentu magazynowego wymagana jest możliwość dodawania, by wprowadzić kopię dokumentu.