Collapse AllExpand All

3.5.9. Faktura walutowa

Może być drukowana za pomocą wszystkich stron drukowania zaimplementowanych w systemie. Istotna zmiana w wyglądzie faktury, determinuje jej opis właśnie w tym miejscu. Podczas procesu tworzenia faktury należy wybrać interesującą nas walutę spośród zadeklarowanych w słownikach. Cechą charakterystyczną faktury walutowej są angielskie nazwy pól faktury. Oraz polski i angielski tytuł (faktura/invoice). Zgodnie z wymogami polskiego prawa, faktura walutowa przy każdej pozycji posiada cenę, wartość netto, wartość VAT i wartość brutto w PLN oraz w innej walucie. Faktury walutowe drukują się zawsze w dwóch egzemplarzach. Raz po polsku i raz po angielsku.

Przed wprowadzeniem faktury walutowej konieczna jest deklaracja ceny artykułów z faktury w obcej walucie oraz utworzenie tabeli kursów walut (patrz: Dokumentacja użytkownika, rozdział "Dane podstawowe").

Najważniejsze cechy walutowej faktury korygującej to tłumaczone na język angielski pola, przy których występuje wartość w walucie: po korekcie, kwota zmniejszenia ceny bez podatku, do zwrotu.

Istotne jest by pamiętać, że kwota netto (jak i inne wartości) w PLN na fakturze walutowej wyliczana jest z kwoty walutowej, dlatego nie wykluczone są zaokrąglenia związane z kursem walut.

Faktura walutowa nie może być drukowana do pliku pdf. Można ją drukować w trybie graficznym lub wyświetlać w opcji "podgląd wydruku".

W sytuacji kiedy Odbiorca nie posiada nadanego nr NIP, na wydruku pojawi się pusty tekst w miejscu NIP.